dr Marta Zapotoczna – kierownik projektu
email: m.zapotoczna@uw.edu.pl / TT: @martazapotoczna @aureuslibrary
mgr Katarzyna Ścibek – doktorantka
email: katarzyna.scibek@uw.edu.pl
Celem moich badań jest ilościowe porównanie zdolności izolatów bakteryjnych Staphylococcus aureus do lizy erytrocytów i innych komórek ludzkich oraz odniesienie tych wyników do dostępnych sekwencji genomowych tych izolatów oraz zasocjowanych danych klinicznych pacjentów od których je pozyskaliśmy. Gronkowiec złocisty jest jedną z najbardziej powszechnych bakterii patogennych, mających wpływ na zakażenia wewnątrzszpitalne. Uzyskane w ten sposób dane przybliżą nas do wyjaśnienia roli czynników hemolitycznych w przebiegu i rozwoju bakteriemii.
inż. Marcin Małkowski – magistrant
email: mm.malkowski@student.uw.edu.pl
Celem projektu jest zbadanie roli zmienności genu coa wśród szczepów z różnych kompleksów klonalnych oraz porównanie roli izoform Coa produkowanych przez S. aureus na związane z nią funkcje w tym tworzenia biofilmów zależnych od Coa na powierzchniach pokrytych ludzką plazmą. Ponadto ilościowe porównanie zdolności izolatów bakteriemicznych do tworzenia biofilmu zależnego od koagulazy pozwoli mi na ustalenie wpływu zmienności pozagenowej na ten fenotyp oraz zasocjowane z nim ryzyka rozwoju powikłań.
mgr Paula Rożen – doktorantka
email: pa.rozen@uw.edu.pl
Celem moich badań jest ilościowe porównanie zdolności izolatów bakteriemicznych Staphylococcus aureus do adhezji do ludzkich glikoprotein, w tym fibrynogenu i fibronektyny. Moje kolejne cele to zbadanie wpływu dwuskładnikowych systemów transdukcji sygnału (TCS) na adhezję determinowaną przez białka powierzchniowe. Odniesienie uzyskanych wyników fenotypowych do zmienności w obrębie sekwencji genomowych badanych szczepów pozwoli na zidentyfikowanie zależności pomiędzy polimorfizmami w obrębie genomu a zdolnością do adhezji. Ponadto zbadanie zależności pomiędzy zdolnością do adhezji poszczególnych szczepów a dostępnymi w naszej kolekcji zasocjowanymi danymi klinicznymi pacjentów pozwoli mi na zweryfikowanie roli tych cech bakteryjnych w rozwoju powikłań zakażeń krwi.
inż. Karolina Mijas – magistrantka
email: km.mijas@student.uw.edu.pl
Celem mojego projektu jest zbadanie roli stafylokinazy a rozwój powikłań zakażeń krwi wywołanych przez Staphylococcus aureus. Ilościowe porównanie zdolności do produkcji stafylokinazy przez szczepy bakteriemieczne w naszej kolekcji pozwoli mi na odniesienie tych danych do zasocjowanych danych klinicznych pacjentów, w celu weryfikacji wpływu stafylokinazy na przebieg zakażeń wywołanych przez ten patogen.
dr Karol Makuch
email: karol.makuch@gmail.com /www.karolmakuch.com
Studiowałem fizykę teoretyczną na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie zajmowałem się miękką i kwantową materią skondensowaną. Po 2015 roku dołączyłem do grupy mikroprzepływowej w Instytucie Chemii Fizycznej PAN, gdzie zajmowałem się eksperymentami mikroprzepływowymi i biofizycznymi. Zajmowałem się również transportem cząsteczek w złożonych płynach i wewnątrz żywych komórek. Od marca 2019 do marca 2020 odwiedziłem grupę materii czynnej Johna Brady’ego w California Institute of Technology. W ramach projektu wykonuję analizę statystyczną danych biologicznych.
Współpraca w zakresie tworzenia kolekcji izolatów i bazy danych klinicznych
Dr hab. Monika Budnik, Dr Halina Marchel, Prof. dr hab. Grzegorz Opolski (Warszawski Uniwersytet Medyczny, PL)
Dr Katarzyna Holcman, Dr Aldona Olechowska-Jarząb (Uniwersytet Jagielloński, PL)
Dr Adrianna Berger Kucza, Prof. dr hab. Katarzyna Mizia-Stec (Śląski Uniwersytet Medyczny, PL)
Współpraca naukowa
Dr Franesc Coll (London School of Hygiene and Tropical Medicine, UK)
Dr Jan Pluta oraz Dr hab. Janusz Trzebicki (Warsaw Medical University, PL)
Dr Joan Geoghegan (University of Birmingham, UK)